Igår offentliggjorde Statistiska Centralbyrån inflationssiffrorna för augusti månad. Återigen ökar inflationen och landade på 9,0%. Det är en uppgång från juli, då inflationstakten var 8,0% på årsbasis. Månadsförändringen från juli till augusti var 1,5 procent
– Kraftigt stigande elpriser bidrog till den höga inflationstakten i augusti, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.
Stigande räntekostnader, högre elpriser och att livsmedelpriserna ökat är de främsta orsakerna till ökande inflation enligt SCB. Utrikes flygresor och drivmedelspriserna har sjunkit något i pris och höll därför ner inflationen.
Inflationstakten enligt KPIF steg från 6,6 procent till 6,8 procent i augusti.
Läs också: Inflationen fortsatt hög
Nödvändiga varor ökar mest
Elpriserna har ökar 29% på en månad medan utrikes flygresor sjunkit med 25,6%
Den som har det tufft ekonomiskt kan välja bort paketresor medan elbehovet ökar under de kalla månaderna och är nödvändigt för de basala behoven. Inflationen som direkt berör låg- och medelinkomsttagare är avsevärt mycket högre än de rapporterade siffrorna.
Twitterkontot guld_och_grona har under 19 månader följt prisutvecklingen på mat i sin lokala Willysbutik och konstaterar att matvarorna i korgen ökat med 27%.
💥Ny inflationskoll från Willys💥
Sedan årsskiftet har matpriserna i denna korg med varor stigit med 20,9%.
Sedan starten (19 månader) har priserna stigit 27%.#inflation #matpriser @pratapengar pic.twitter.com/8m4oPCkxAz— Guld & gröna skogar (@guld_o_grona) September 13, 2022