Under natten lade Jack Mallers, skapare av den amerikanska betal- och plånboksappen Strike Bitcoin ut ett kryptiskt inlägg på Twitter. Det är en film från Macintosh, sedermera Apple med budskapet “think different” och avslutas med att en speakerröst säger “där någon ser en galning, ser vi genier. För det är personerna som är galna nog att tro att de kan förändra världen som gör det”.
Huruvida detta har med Bitcoin att göra är osäkert men det är helt klart en referens till Steve Jobs och hur han förändrade världen med sina innovationer genom Apple. När han år 2007 presenterade iPhone försökte andra sätta den i ett fack och få den att passa in i en befintlig förklaringsmodell men iPhone var en helt ny innovation som krävde en total omkodning av vår uppfattning om teknik. Precis som Bitcoin är helt nytt för pengar och ekonomi och inte kan förklaras med dagens sätt att se på pengar.
Kryptiskt bild några dagar tidigare
För ytterligare några dagar sedan lade Jack Mallers även upp en selfie där han ger långfingret åt en bankomat från storbanken Chase iförd en keps med texten “Apple” men texten skriven i Googles färger.
Indicier eller Jacks sätt att visa något stort är på gång
Nästa vecka hålls Bitcoin conference i Miami och det har tidigare varit ett tillfälle där stora händelser presenteras. Förra året meddelade president Nayib Bukele att El Salvador skulle göra Bitcoin till giltigt betalningsmedel jämte US-dollarn.
Nu är Bitcoin- och kryptoentusiaster förväntansfulla inför årets konferens och Jack Mallers kryptiska tweets spär på förväntningarna.
— Jack Mallers (@jackmallers) March 28, 2022
With #Bitcoin as the monetary network, the financial system will be cheaper, faster, more innovative, and more inclusive.
Two weeks 🗣🇺🇸#Bitcoin pic.twitter.com/9u9SkIVSdN
— Jack Mallers (@jackmallers) March 24, 2022

