Bugatti och Asprey gör bitcoinkonst

Lyxmärkena Bugatti och Asprey har gått samman och tillverkar en limiterad serie ägg i kolfiber. Enligt företagen sammanför Asprey Bugatti Egg Collection tidlösa skapelser från Bugatti-familjen med Aspreys känsla för hantverk och tradition.

Carlo Bugatti som var far till Ettore Bugattis påstås ha sagt: “Naturens renaste perfekta form är ägget.” Utifrån de visdomsorden har nu de båda lyxmärkena hittat ett sätt att kapitalisera på blockkedjan. Via ett samarbete jobbar de nu både i den fysiska och den digitala världen genom sin nya ägg-serie. Kollektionerna görs i en begränsad upplaga om 111 stycken och sedan läggs en inskription in på bitcoins blockkedja som säkerställer äktheten.

Asprey grundades för 242 år sedan och dess verkstad är baserad i centrala London. Priserna sträcker sig från 20 000 – 50 000 USD och betalas i ETH, BTC eller USD. Det kommer också att finnas 10 extra exklusiva ägg. Priserna börjar på 200 000 USD.

Asprey Bugatti Egg Collection kommer att produceras både som fysiska föremål och NFT:er. Det kommer att vara den första samlingen någonsin av två lyxmärken som förutom att skapa ett fysiskt föremål också lägger till det som en inskription på bitcoins blockkedja. 

 

Läs också: NFT:s på bitcoins blockkedja katalysator för bull-run

 

Under 2021 när den stora NFT-boomen kom var det många företag som skapade digitala samlarserier. Bland annat gjorde Disney sina ikoniska bilder i samarbete med Veve och kollektioner med Apor i olika hattar handlades till ofattbara summor. Huruvida Bugatti och Aspreys samlarserie kommer att mottas av marknaden återstår att se. Skillnaden nu är att det görs på bitcoins blockkedja.